CSR vs rekrutacja
Na wybór nowego pracodawcy składa się wiele czynników, tak samo wybór pracowników i otwieranie nowych etatów – trzeba rozważyć oferowane wynagrodzenie, zakres obowiązków, możliwości rozwoju, lokalizacja firmy, ale też kulturę organizacyjną. Wśród tej ostatniej coraz popularniejsza jest społeczna odpowiedzialność biznesu. Czy CSR jest zatem istotnym elementem firmy?
Dzisiejszy biznes i CSR
W dzisiejszych czasach społeczna odpowiedzialność biznesu to karta przetargowa w pozyskiwaniu pracowników, większość z nich postrzega działania CSR jako atut pracodawcy. Choć w teorii CSR nie ma charakteru działań wizerunkowych, w praktyce wpływa on znacząco na sposób postrzegania firmy. Nie jest to nic złego, ale czasem ciężko jest to kontrolować. Wiele firm podejmuje działania CSR-owe w oparciu o aktualny stan gospodarki w kraju, sytuacje polityczne czy wydarzenia losowe w obrębie bliskiego lub dalekiego otoczenia przedsiębiorstwa. Takie działania w obecnie dominującej świat komunikacji online i szybkości przekazu informacji, dostrzegane są momentalnie – natomiast nie zawsze w sposób, w jaki oczekuje tego autor działań. Ale to już inna para kaloszy.
W nowoczesnym biznesie nie chodzi tylko o zarabianie (oczywiście o to także), niemniej jednak bardzo ważny jest pozytywny wpływ na środowisko, w którym funkcjonujemy. Społecznie odpowiedzialne przedsiębiorstwo nie powinno być tylko jednym z założeń działu marketingu i PR-owców. Nie może być traktowana jako trudna misja wobec matki natury, czy też ekologiczny problem, który trzeba rozwiązać. To sposób działania, który powinien być wpisany w DNA organizacji. Nie tylko wielkie działania tzw. “responsible business” są ważne, lecz wszystkie te, które faktycznie wiążą się prowadzeniem odpowiedzialnego biznesu.
O CSR (Corporate Social Responsibility), czyli społecznej odpowiedzialności biznesu mówi się ostatnio coraz więcej. W najprostszym ujęciu pojęcie to oznacza wdrażanie takiej strategii biznesowej, która uwzględnia m.in. interes publiczny, w tym działania podejmowane na rzecz ochrony środowiska oraz lokalnej społeczności. W praktyce społeczna odpowiedzialność biznesu może oznaczać zaangażowanie w np. akcje proekologiczne oraz charytatywne, edukację czy też po prostu dobroczynność. Możliwości do wdrożenia takich działań w kulturę organizacyjną jest bardzo wiele.
Oferty pracy a odpowiedzialność w biznesie
Spora część osób poszukujących pracy, uważa, iż istotnym elementem w wyborze firmy, do której zgłosi swoją kandydaturę, jest jej zaangażowanie w CSR. We współczesnym świecie to bardzo dobrze – wszystko dzieje się szybko, świat pędzie. Warto zwolnić i zobaczyć, co dobrego robią przedsiębiorstwa dla innych podczas, gdy muszą sami dbać o swój biznes.
Często na spotkania rekrutacyjne przychodzą osoby, które słyszały wiele dobrego o firmie oraz o zasadach panujących w CCIG. Rozmowy rekrutacyjne przebiegają w przyjemnej atmosferze. Pracujemy w młodych zespołach, pełnych energii i pasji, oraz chęci do działania. Z radością pomagamy w dalszym rozwoju i w zdobyciu pierwszego doświadczenia, organizując szkolenia, które znacznie pomagają nam wejść na rynek pracy.
Sami pracownicy najczęściej angażują się w zbiórki darów lub datków. To zdecydowanie najbardziej popularna aktywność wśród osób zatrudnionych.
Pracownicy CCIG mają wiele okazji, by pomagać innym. Cyklicznie organizowane są zbiórki krwi, datków oraz przedmiotów na licytacje charytatywne dla osób tego potrzebujących. Ponadto, to co nas wyróżnia, to działania dobroczynne, np. udział w akcji Szlachetna Paczka oraz zbieranie plastikowych nakrętek na rzecz potrzebujących, a nawet wirtualna (i nie tylko) adopcja psów, czy też kotów.
autor: Natalia Kuta