Artykul
CCIG

Współodpowiedzialność w zespole

CCIG

Zastanawialiście się kiedyś czym jest współodpowiedzialność w zespole ?

To nie tylko realizowanie wspólnych celów ale także zdolność do tworzenia jasnych wypowiedzi i słuchania współpracującej z nami osoby/osób, sumienne wykonywanie powierzonych zadań i obowiązków, uczciwość, okazywanie zaufania a przede wszystkim budowanie przyjaznej, sprzyjającej atmosfery. Wszystkie te zasady bezpośrednio przekładają się na poczucie odpowiedzialności w pracy – nie tylko za swoje działania ale i innych współpracowników.

Ważnym elementem budowania odpowiedzialności zbiorowej w pracy jest otwartość na oczekiwania i sugestie innych. Efektywna praca w zespole to także konstruktywna krytyka – dobrym generatorem motywacji jest wzajemne wsparcie w grupie !

 

Budowanie dobrych partnerskich relacji w zespole może również zapewnić wspólne rozwiązywanie problemów oraz, co nie zawsze jest oczywiste – branie odpowiedzialności za podejmowane działania. Odpowiedzialność zarówno indywidualna jak i zbiorowa jest wtedy i tylko wtedy, gdy każdy członek grupy angażuję się w projekt czy przedsięwzięcie i jest świadomy konsekwencji własnych decyzji.

Bardzo istotne jest to, żeby w zespole nie przerzucać swoich obowiązków na inne osoby – jednorazowa prośba o pomoc skierowana przez współpracownika nie oznacza klasycznej “spychologii”. Podział obowiązków bywa często elastyczny. Ważne aby nie dawać wciągać się w takie sytuacje nagminnie – pamiętajmy, że pomoc to nie wyręczanie i warto w tym obszarze wykazać się asertywnością i komunikatywnością.

 


W każdej organizacji możemy się spotkać z zadaniami współpracy, które wymagają od nas indywidualności i samodzielności. Jednak zdecydowana większość opiera się na pracy zespołowej. Taka praca nie tylko pozwala na szybsze osiągnięcie celu ale także stawia na rozwój, rozbudzenie kreatywności i kompetencje każdego jej członka jak i całego zespołu.

Jakie są najważniejsze kroki w drodze do dobrej współpracy w zespole?

 

Po pierwsze – komunikuj, komunikuj i jeszcze raz komunikuj :)

Zdarzyło Ci się nie wiedzieć, czym zajmuje się twój kolega z biurka obok?

Bardzo ważne jest aby każdy wiedział czym dana osoba zajmuje się nie tylko ogólnie, ale aktualnie w zespole, któremu powierzono wspólne zadanie. Niektóre z obowiązków i zadań innego członka zespołu może łączyć się z Twoim obszarem działań. Zachowując pełną komunikację w zespole unikamy np. niechcianych opóźnień. Tym sposobem ćwiczymy także zdolność do formułowania jasnych wypowiedzi i słuchania komunikatów innych. Bardzo dobrą praktyką jest np. upewnienie się , czy właściwie zrozumieliśmy to, co ktoś chciał nam przekazać.

 

Aby praca w zespole była owocna nie możemy dbać tylko o własny interes – to zasada numer dwa. Takie działanie znacznie utrudnia realizację wspólnie wyznaczonego celu. Każdy członek grupy powinien sumiennie wykonywać powierzone mu zadanie – rzetelnie i na czas wywiązywać się ze swojej odpowiedzialności.

 

Kwestia zaufania to zasada numer trzy – podejrzliwość jest złym doradcą. Warto zaufać współpracownikom – nadmierna opiekuńczość znacznie utrudnia komunikację. Istotnym czynnikiem pracy zespołowej jest budowanie przyjaznej atmosfery, bycie otwartym na sugestie innych czy nie zamykanie się na dialog – warto wykorzystać drzemiący w tym potencjał.

Jako zasadę numer cztery możemy uznać wspólne rozwiązywanie problemów. Jak mówi słynne przysłowie “Co dwie głowy to nie jedna! “ – ćwiczymy w ten sposób bardzo cenną kompetencję jaką jest pokonywanie trudności czy radzenie sobie ze stresem. Nie warto demotywować się, gdy napotkamy przeszkody ważne aby nie dać się przytłoczyć emocjom. Panując nad nimi, o wiele lepiej i skuteczniej będzie się nam komunikować czym możemy uniknąć konfliktu, który ma kolosalne znaczenie dla relacji w zespole i samej pracy.

 

Każdy manager, szef czy koordynator projektu chce aby jego współpracownicy wykazywali się pełną odpowiedzialnością i zaangażowaniem w powierzonych im zadaniach. Aby czuli nie tylko presje a przede wszystkim swego rodzaju poczucie wspólnoty, dobre zrozumienie i respektowanie siebie a także obowiązków z jakimi przychodzi im się zmierzyć w codziennej pracy. Taka atmosfera może stanowić motor do dalszego działania :)

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu dostosowania się do Twoich preferencji oraz po to, aby zapewnić Ci wygodę przeglądania serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj ›