Artykul
CCIG

Przejście z Open Space na małe pokoje. Dobry pomysł?

CCIG

Aranżacja biur w stylu open space miała być od samego początku ciekawym urozmaiceniem dla osób, które cenią duże i otwarte przestrzenie. Od samego początku, czyli od 1906 roku, kiedy architekt Frank Lloyd  Wright stwierdził projektując pewne biuro, że podział na wiele małych pokojów i dużą ilość ścian nie służą biznesowi. Tak powstał projekt roboczo nazwany biuro open space. Biura oparte na wolnej przestrzeni miały na celu budowanie relacji i tworzenie więzi między współpracownikami.  Najistotniejszym zamiarem wydaje się być stworzenie atmosfery równości wszystkich osób i ulepszenie komunikacji w grupie i między zespołami. Niewątpliwie jest to pomocne, szczególnie w dwóch przypadkach. Pierwszy – kiedy na open space znajdują się zespoły rywalizujące o wynik np. teamy sprzedażowe, obsługowe lub inne, mające element jakiejś biznesowej lub wewnątrzfirmowej rywalizacji. Zdecydowaną zaletą takiego rozwiązania była i jest możliwość ciągłego kontaktu z drugim człowiekiem. W dużym i otwartym biurze łatwiej można kogoś poprosić o pomoc, czy powiedzieć zwyczajne “cześć, co u Ciebie”. Sprawdza się to szczególnie w przypadku nowych pracowników, którzy dopiero wdrażają się w swoje obowiązki i niedawno otrzymali swoje biurko na open space. W ten sposób czują się bardziej częścią firmy i mogą dostrzec panujące zwyczaje czy nawyki kolegów i koleżanek z pracy. Idea Open Space ma także wpływać na wzajemny rozwój współpracowników, poszerzenie ich świadomości na temat pracy zespołowej, jak również pobudzać ich pokłady kreatywności. Ponadto to lekko symboliczne biurko na open space daje poczucie mocniejszego utożsamienia się z pracodawcą i bycia częścią czegoś prawdziwego, namacalnego.

Pomysł pracy w open space rozprzestrzenił się w Polsce bardzo dynamicznie i solidnie się zakorzenił. Nic dziwnego – pomysł jest ekonomiczny w planowaniu pracy jak i pozwalał początkowo pokazać zachodni styl na rynku europejskim. Zachodni bo pochodzący z USA. Obecnie zarządy firm planując urządzenie nowego biura w tym stylu open space dążął do uzyskania maksymalnej wydajności pracowników, odchodząc od głównych założeń tego modelu. Zakładał on przestronność, która miała wyzwolić wolność myślenia i kreatywne myślenie, a bywa z tym różnie. W wyniku czego pracowników biurowych zaczęto traktować, w podobny sposób jak pracowników przy taśmie produkcyjnej. Mimo dobrego zagnieżdżenia się biur open space, od pewnego czasu przedsiębiorstwa, dostrzegły jego wady i zaczęły wracać do starego modelu lub modyfikować open space w biurze, aby kierował się swoimi pierwotnymi założeniami. Negatywne aspekty open space wyszły na światło dzienne. Największymi trudnościami okazują się problemy w skupieniu, przerywanie pracy przez innych współpracowników, ogólny hałas zaburzający prywatność i możliwość swobodnego wykonywania powierzonych obowiązków. Założenie które miały poprawiać jakość pracy, działają często na niekorzyść,. Kiedyś większość firm i osób preferowała prace w mały pokojach, urządzonych na styl gabinetu biurowego. A w związku z problemami które generowało open space, zaczęto chętnie wracać do małych pokoi biurowych. Kreatywne przestrzenie open space oraz kameralne pokoje rządzą się swoimi prawami, oba te rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Wszystko jednak zależy od podejścia i polityki firmy, chęci zapewnienia i dostosowania pracownikom odpowiedniego komfortu pracy.

*Ciekawostka: W Stanach Zjednoczonych, skąd wywodzi się ”Open Space”, mimo że różnie postrzegany na świecie, tam jest stosowany w ponad 70% biur. Głównie w dużych korporacjach.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu dostosowania się do Twoich preferencji oraz po to, aby zapewnić Ci wygodę przeglądania serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj ›