Artykul
CCIG

Praca rekrutera – nie taka jak myślisz

CCIG

Większość osób kojarzy pracę w dziale rekrutacji jako, przyjemną i bezstresową, zajęcie z duża ilością czasu wolnego, polegające na poszukiwaniu kandydatów do pracy, wystawianiem ogłoszeń i rozmową z przyszłymi pracownikami. Wszystko w spokojnym i powolnym trybie. Takie są stereotypy “typowego” rekrutera.

 
Praca rekrutera – nie taka jak myślisz

Rzeczywistość jest jednak nieco inna. Praca rekrutera – jak każda inna – niesie ze sobą szereg wyzwań, z którymi specjaliści w dziedzinie rekrutacji, muszą mierzyć się każdego dnia. Czyni to ją jeszcze bardziej dynamiczną, atrakcyjną i ciekawą. Rekruter widzi w jaki sposób może szukać nowych rozwiązań, jak również poprzez podejmowanie konkretnych działań, jest  w stanie zminimalizować potencjalne ryzyko. Od Rekrutera wymaga się zorientowania na wyniki, terminowości, dużej odpornosci na sytuacje stresujące oraz kreatywności. Jest to praca bezpośrednio z wieloma działami w firmie i poza nią – stąd rekruterzy znają przedsiębiorstwa niejako od podszewki.

Rekrutacja, a raczej proces rekrutacji jest bardzo złożony. Niejednokrotnie trwający wiele dni i  składający się z kilku etapów. Proces rekrutacji zaczyna się od wolnego wakatu, na który dział rekrutacji rozpoczyna poszukiwania idealnego kandydata, a kończy czasami nawet kilka miesięcy później – zależy od ilości etapów rekrutacji i ich złożoności.

Wyzwania HR zaczynają się już na samym początku procesu rekrutacji. Przy przygotowaniu ogłoszenia, które musi być zrozumiałe i atrakcyjne dla każdego kandydata. Kolejne wyzwanie HR to przebrnięcie przez CV, których do działu rekrutacji niejednokrotnie napływają ogromne ilości. Przeanalizowanie każdego kandydata, bez względu na to czy szukamy konsultanta do telefonicznej obsługi klienta, czy kierownika w zakładzie produkcyjnym, zajmuje dużo czasu. Rekruter musi wyłapać z CV wszystkie poszukiwane cechy oraz odpowiednie doświadczenie, a przede wszystkim ocenić czy kandydat powinien być zakwalifikowany do drugiego etapu rekrutacji. 

Następne wyzwanie rekrutera pojawia się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Przede wszystkim kandydat nie zawsze dociera na rozmowę. Często osoby ubiegające się o pracę nie informują o swojej nieobecności co powoduje rozbicie całego dnia pracy działu HR. 

Czas rozmowy też jest ogromnym wyzwaniem dla rekrutera. Musi on wtedy zweryfikować wszystkie wymagane od kandydata umiejętności, sprawdzić jak radzi sobie w stresujących sytuacjach, jak reaguje na pewne zadania. Jest to jedyny czas kiedy Rekruter może “czytać” z kandydata jak z “otwartej księgi”. 

Najważniejszym wyzwaniem HR jest wybór odpowiedniej osoby. To na dziale rekrutacji spoczywa odpowiedzialność za wybór i dostarczenie do odpowiedniej jednostki w firmie, kandydata, który spełni oczekiwania i będzie dobrym pracownikiem. 

Praca w dziale HR jest pełna wyzwań i często wymaga od pracownika HR dużej odporniości na stres. Rekrutacja jest też bardzo złożonym procesem, który wymaga wiedzy i szerokich umiejętności interpersonalnych oraz wykorzystania tej wiedzy w praktyce. 

Jest to jednak praca pełna wyzwań, w której nie można się nudzić i to właśnie sprawia, że jest tak atrakcyjna i popularna wśród młodych osób.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu dostosowania się do Twoich preferencji oraz po to, aby zapewnić Ci wygodę przeglądania serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj ›