Artykul
CCIG

Praca na całe życie? Czy to już przeszłość?

CCIG

W minionych latach większość osób decydowała się na długi czas pracy w jednym miejscu, a czasami nawet przez całe życie.  Takie tendencje stanowiły niemal normę. Dla panującej wówczas na rynku pracy generacji X wartościami nadrzędnymi, było zaangażowanie, lojalność w pracy, uznanie hierarchii oraz stabilność zawodowa. Pracownik rozpoczynając pracę miał przeświadczenie, że jeżeli tylko będzie mógł, to spędzi w tym miejscu całe życie zawodowe.  Nic zatem dziwnego, że dziesięć lat w jednej firmie było zjawiskiem dość powszechnym. Dziś z kolei model pracy na całe życie, należy do przeszłości. 

 
Praca na całe życie? Czy to już przeszłość?

Już ponad 25 wieków temu Heraklit z Efezu głosił, że „jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana.” To zdanie świetnie opisuje zmiany zachodzące na rynku pracy. Nowa generacja chętnie zmienia stanowiska i firmy.  Pozostawanie przez długi okres w jednej firmie coraz częściej traktowane jest jako zagrożenia dla możliwości rozwoju osobistego. Dzięki zmianie pracy, pracownicy unikają popadnięcia w rutynę, oraz zmniejsza się ryzyko wypalenia zawodowego. Decyzje o zmianie pracy spowodowane są zwiększoną świadomością społeczeństwa. Pracownicy chcą aby wykonywana praca miała sens, a zrealizowane zadania przyczyniły się do czegoś większego  z korzyścią dla wszystkich. Istotną rolę odgrywa, także potrzeba kreowania ścieżki kariery zawodowej. Firmy objawiającej się dużej rotacji zatrudniają osoby, które niekoniecznie spełniają wszystkie kryteria, ale są gotowe do tego, żeby się szkolić. Zapewniając im gwarancję oraz możliwości rozwoju zawodowego. W konsekwencji pracownik ma sposobność dobrze poznać firmę i sprawdzić się w różnych obszarach przedsiębiorstwa. A przy okazji nabyć wielotorowe umiejętności i kompetencje, z korzyścią również dla pracodawcy. Takie podejście wymaga jednak od firmy, utworzenia odpowiedniej struktury. Obecne pokolenie na rynku pracy preferuje mniej sformalizowany, elastyczny tryb pracy, dlatego nawet zmiana zawodu nie stanowi przeszkody. Pamiętając, że w każdym biznesie ważne jest networking biznesowy. Utrzymywanie dobrych relacji z kontrahentami pomaga w budowaniu sieci kontaktów, może pomóc w rozszerzeniu działalności firmy. 

Wizja tego, że mielibyśmy latami pracować w jednej firmie dla jednych oznacza uwięzienie w pułapce, dla innych poczucie bezpieczeństwa. I chodź zmiany są nieuniknione, obecna sytuacja na rynku praca jest na tyle komfortowa, iż pozwala każdemu wybrać opcję korzystną dla siebie.

 

Autor: Dominika Witoń

 

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu dostosowania się do Twoich preferencji oraz po to, aby zapewnić Ci wygodę przeglądania serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj ›