Artykuł ekspercki
CCIG

Poznaj potrzeby swojego zespołu

CCIG

Od wielu lat potrzeby ludzkie są podstawą systemów motywacyjnych w nowoczesnych przedsiębiorstwach, dlatego kluczem do stworzenia zgranego i lojalnego zespołu jest skuteczne zaspokajanie potrzeb wszystkich współpracowników. Czy jest to możliwe? Ponoć nie można dogodzić wszystkim, a jednak trzeba próbować i dbać na każdym kroku o to, aby każdy człowiek czuł, że jego potrzeby są ważne. Oczywiście jako, że jesteśmy różni, to każdy z nas ma inną tolerancję na bodźce zewnętrzne oraz postrzeganie tego co się wokół dzieje. Przez to firmy muszą być bardzo ostrożne i elastyczne w zaspokajaniu potrzeb swojej załogi oraz gotowe na ewentualne zmiany ponieważ w obecnych czasach jest to temat niezwykle istotny.

Aby wpisać się w potrzeby zespołu należy najpierw zweryfikować jego oczekiwania. Jedną z najskuteczniejszych metod jest przeprowadzenie badania satysfakcji, które pomoże wyciągnąć wnioski i określić hierarchię potrzeb pracowników. Takie badanie pomaga nakreślić rozwiązania, dzięki którym miejsce pracy będzie bardziej przyjaznym i atrakcyjnym, a w zamierzonym rezultacie – praca efektywniejsza. Nie musi być to jednak duży projekt badawczy, lecz codzienny feedback oraz uważne słuchanie i reagowanie na codzienne sytuacje, jakie mają miejsce w naszym otoczeniu zawodowym.

Przejrzyste zasady pracy, ściśle określone ścieżki awansu, jasne reguły wynagrodzeń i dogodna forma współpracy stanowią niejako podstawowe oczekiwania pracowników, jednocześnie zaspokajają jedną z ważniejszych potrzeb, czyli potrzebę bezpieczeństwa. Po pierwsze zasady pracy, czyli de facto wykonywane obowiązki – powinny być jasne, klarowne i pozostawiać miejsce na kreatywność lub możliwość wykazania się. Ścieżki awansu przeważnie poznajemy już na rozmowie kwalifikacyjnej. Warto wiedzieć co jest ważne i czy przyszły czas spędzony z pracodawcą może zaowocować zwiększeniem kompetencji oraz zmiany stanowiska na bardziej atrakcyjne lub zaspokajające potrzebę rozwoju i samorealizacji. Jasne wynagrodzenie i forma współpracy są niejako zależne – te dwie pozycje są wyznacznikiem kolejno wysokości wynagrodzenia oraz potencjalnego czasu jaki spędzimy w firmie.

Kolejną bardzo istotną w hierarchii potrzeb ludzkich jest potrzeba afiliacji. Sposobów je zaspokajania jest wiele, między innymi: zebrania na których pracownicy dzielą się dobrymi praktykami, omawiają codzienne wyzwania czy analizują wspólną pracę. Innym elementem są  energizery, czyli tak zwane lodołamacze, których celem jest budowanie zaufania w grupie, zwiększenie otwartości pracowników i poznanie osób w zespole. Dobrze sprawdzają się również konkursy motywujące zespół do współpracy i osiągnięcia lepszych wyników. Jednym z najpopularniejszych sposobów zaspokajania potrzeby przynalezności do grupy są spotkania integracyjne organizowane poza miejscem pracy w luźnej atmosferze. Zgrany zespół chętniej ze sobą współpracuje i panuje w nim atmosfera wzajemnej życzliwości. Pomaga to realizować założone w zespole cele oraz wychodzić ponad powierzone obowiązki. Jeśli czujemy wsparcie zespołu, jesteśmy w stanie wspiąć się na wyżyny swoich możliwości.

 

Trendy pokazują, że młode pokolenie, wkraczające na rynek pracy ceni sobie zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym. Dlatego tak wiele firm odchodzi od narzucania sztywnych godzin pracy oferując w zamian elastyczny grafik. W związku z tym wiele młodych osób ma możliwość już podczas studiów zdobywać pierwsze, cenne doświadczenia zawodowe.

Istotnymi potrzebami ludzkimi są również potrzeby samorealizacji (wcześniej wspomniana) i uznania. Standardowymi, ale zarazem skutecznymi sposobami zaspokajania ich są: awans, podwyżka wynagrodzenia, premia, delegowanie do zadań wybiegających poza standardowe obowiązki. Dobrze sprawdzają się również nowatorskie metody takie jak dofinansowanie pasji, uroczyste gale firmowe podczas których wręczane są nagrody i wyróżnienia dla najlepszych pracowników, szkolenia i warsztaty z rozmaitych obszarów interesujących daną osobę.  

W dzisiejszych czasach  mamy do czynienia z rynkiem pracownika dlatego pracodawcy muszą skupić się na zidentyfikowaniu potrzeb swoich pracowników oraz na sposobach ich zaspokajania, tak aby wyglądać atrakcyjnie na tle konkurencji.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu dostosowania się do Twoich preferencji oraz po to, aby zapewnić Ci wygodę przeglądania serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj ›