Aktualnosci
CCIG

Wspieramy budowę łazika

CCIG

Jesteśmy firmą nie z tej ziemi – to dlatego wspieramy budowę wielozadaniowego łazika terenowego, który tworzy siedmioosobowy zespół studentów Politechniki Częstochowskiej oraz ich udział w tegorocznej edycji European Rover Challenge 2016 pod Rzeszowem!

Zespół PCz Rover Team tworzą Piotr Ptak, Maciej Pierzgalski, Radosław Krawczyk, Grzegorz Cichoń, Marcin Skotniczy, Bartłomiej Skuza, Kamil Kwiatkowski oraz Adam Kazior. Swoją pasję realizują w przyuczelnianym kole naukowym Komputerowego Projektowania Urządzeń Mechatronicznych i Maszyn przy Politechnice Częstochowskiej pod kierownictwem dr hab. inż. Dawida Cekusa prof. Pcz.

Od 2013 roku zespół realizował projekt budowy wielozadaniowego łazika terenowego, który był finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W ramach tego projektu zaprojektowali i zbudowali trzy prototypy łazika marsjańskiego. – Z pierwszym prototypem w roku 2014 zadebiutowaliśmy w światowych zawodach Łazików Marsjańskich University Rover Challenge (URC), które odbyły się w bazie Mars Desert Station na pustyni UTAH w Stanach Zjednoczonych. Rywalizowaliśmy tam z zespołami z całego świata i zajęliśmy 10 miejsce – mówi Piotr Ptak, lider zespołu. W tym samym roku wystartowali z drugim prototypem w zawodach European Rover Challenge (ERC) w Kielcach, gdzie zajęli 6 miejsce.

 Zespół PCz Rover Team tworzą Piotr Ptak, Maciej Pierzgalski, Radosław Krawczyk, Grzegorz Cichoń, Marcin Skotniczy, Bartłomiej Skuza, Kamil Kwiatkowski oraz Adam Kazior.
Wspieramy budowę łazika

W zeszłym roku po raz drugi wystartowali w zawodach URC w Stanach Zjednoczonych, gdzie udoskonalony trzeci prototyp łazika marsjańskiego zdołał poprawić lokatę z poprzedniego roku i zespół PCz Rover Team wracał do Polski jako 6-ty zespół na świecie! – To były ciężkie zawody. Mieliśmy problemy ze sterowaniem łazika, ale na czas udało się nam już w USA uporać z problemem. Niestety nie wszystkie konkurencje na zawodach poszły po naszej myśli, ale tak już jest – stres, niesamowity upał i brak czasu to bardzo trudne warunki, w których trzeba się sprawdzić. W takich sytuacjach doświadczenie i niezawodność to cechy najlepszych zespołów. Zebranego doświadczenia mamy już sporo, a nasza konstrukcja jeszcze nigdy nas nie zawiodła – stąd tak wysokie miejsca na zawodach, gdzie rywalizują ze sobą najlepsi studenci z całego świata. Praca przy łaziku sprawia nam wiele satysfakcji – opowiada Piotr. Relację z tego wydarzenia można zobaczyć TUTAJ. Kilka miesięcy później z poprawioną wersją łazika ruszyli do Kielc, gdzie otarli się o podium zajmując 4. miejsce.

W tym roku zespół ponownie zakwalifikował się do amerykańskich zawodów, które ostatecznie ukończył w TOP10 najlepszych konstrukcji łazików na świecie!

 
Wspieramy budowę łazika

Obecnie przygotowują się do występu na European Rover Challenge, które odbędą się pod Rzeszowem.  To największy w Europie event robotyczno-kosmiczny skierowany do przedstawicieli świata nauki i biznesu, sektora new-tech, a także szerokiej publiczności. ERC jest częścią Rover Challenge Series – ligi najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych na świecie.

W konkursie łazików, uczestnicy, poza prezentacją projektu przed jurorami muszą wykonać określone w regulaminie zadania: geologiczne, obsługi technicznej, wsparcia oraz nawigacyjne. Wszystkie zadania podlegające ocenie opierają się na zdalnym operowaniu łazikami – bez możliwości bezpośredniego (wzrokowego) nadzorowania wykonywanych czynności. – Są to zawody nieco inne od tych, które odbywają się w USA. Tutaj większy nacisk kładzie się na precyzje łazika i jego autonomiczność. Bez względu na rodzaj konkursu chęć zwycięstwa mobilizuje nas do wytężonej pracy przy doskonaleniu konstrukcji – podsumowuje Piotr.

 
Wspieramy budowę łazika

W tym roku rozpoczęliśmy współpracę z zespołem PCz Rover Team i wspieramy budowę łazika, z którym team wystąpi na wspomnianych wyżej zawodach pod Rzeszowem.

Więcej informacji znajdziecie na naszym profilu Facebook oraz profilu PCz Rover Team. Zapraszamy!

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu dostosowania się do Twoich preferencji oraz po to, aby zapewnić Ci wygodę przeglądania serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj ›