Artykul
CCIG

Krok w nowy rok

CCIG

Wielkimi krokami zbliża się kolejny rok, a wraz z nim czas noworocznych postanowień. Na nowy rok najczęściej obiecujemy sobie znalezienie pracy, zmianę diety, rzucenie palenia czy zwiększenie oszczędności. Aby i w tym roku nie zaskoczył nas początek nowego – warto już dziś zrobić listę i zacząć ją realizować.

Znajdę pracę
Przy każdym punkcie stworzonej listy pomyślisz: “łatwo powiedzieć, trudniej zrobić”. I to jest właśnie to, co jest najtrudniejsze w tym wszystkim – początek. Przy punkcie o znalezieniu pracy zniechęca Cię tłumaczenie: „na pewno mi się nie uda”, „nikt nie będzie chciał współpracować ze studentem bez doświadczenia”, „co ja w ogóle mogę robić, skoro uczę się dziennie i mam wolne w różnych godzinach w ciągu dnia?” Nie warto ulegać takim wymówkom i stereotypom. Szczere chęci to już połowa sukcesu. Zatem gdzie szukać?

Znajomi
Czasami praca jest bliżej niż myślisz. Zacznij więc poszukiwania od poinformowania swoich znajomych, że szukasz pracy. Jeśli oni sami już pracują, zapytaj czy “ich” firmy nie szukają nowych osób. Może się okazać, że akurat trwa tam proces rekrutacji i znajdziesz zajęcie, szybciej niż Ci się wydaje. A dodatkowo będziesz pracować z osobami, które znasz i lubisz, a to zawsze pomaga w nowym miejscu. Firmy zatrudniające studentów często mają swoje programy poleceń, w których zyskuje zarówno osoba, która poleca jak i ta polecona. Warto z tego skorzystać już na starcie. Przykładem takiej firmy może być Call Center Inter Galactica, która prowadzi do 15 stycznia 2016 roku program poleceń “Daję głowę – to się naprawdę opłaca”. Szczegóły znajdziecie na ich stronie internetowej.

Targi pracy
Organizowane są regularnie w każdym większym mieście lub na uczelniach. To doskonała okazja, aby poznać „na żywo” pracodawcę. Zdarza się, że przeglądając oferty trafiasz na nazwę stanowiska i opis zakresu obowiązków, po przeczytaniu których nie masz pewności, że tym właśnie mógłbyś się zajmować na co dzień. Podczas targów możesz dopytać o szczegóły „u źródła”. Nie bój się podejść do stoiska i dowiedzieć się np. jak wygląda typowy dzień w firmie albo konkretne zadania, które trzeba wykonać. Poza tym, to będzie pierwsza okazja do poznania osób, z którymi potencjalnie możesz współpracować.

Internet
To niezaprzeczalnie „najwygodniejsze” źródło wyszukiwania ofert pracy. Na dedykowanych portalach w jednym miejscu możesz przeglądać wiele ogłoszeń oraz poznać firmy działające w Twojej okolicy. To, że nie znasz ich nazw nie oznacza, że nie mają one do zaoferowania ciekawych stanowisk i ofert skierowanych właśnie do osób, które dopiero zaczynają zdobywać  doświadczenie zawodowe. Portali jest wiele. Możesz też szukać w serwisach ogłoszeniowych lub bezpośrednio na stronach pracodawców.

Biura karier
Poszukiwania w internecie możesz zacząć od strony internetowej biura karier, które funkcjonuje na Twojej uczelni. Trafiają tam oferty pracy dla studentów od firm, które nie mają problemów z tym, że dopiero zaczynasz swoją drogę zawodową. Takie firmy często oferują ciekawe szkolenia kompetencyjne, warsztaty i coachingi. Plus dla Ciebie, bo się rozwijasz.

 
Krok w nowy rok

Uczelnie i akademiki
Miej oczy szeroko otwarte – wszędzie. Tablice ogłoszeń na uczelnianych korytarzach wypełnione są ciekawymi ofertami. Interesuj się wydarzeniami organizowanymi na uczelni – czasem nie musisz wykonać żadnego ruchu, aby praca przyszła do Ciebie. Spotkania z pracodawcami, dni otwarte i wykłady to tylko przykładowe działania, które wykonują firmy szukające pracowników wśród studentów.

Nie mając doświadczenia, często zadajesz sobie pytanie: “co mogę robić? Przecież jestem na studiach i „zawodowo” będę mógł pracować dopiero za kilka lat”. Warto wtedy rozejrzeć się za firmami, które rozumieją sytuację i potrzeby studentów. Warto zdobywać pierwsze doświadczenie zawodowe już na studiach. Na doświadczeniu, które wtedy zdobędziesz, będziesz budował swoja dalszą karierę. Postaw zatem pierwszy krok, postanowienia noworoczne mogą w tym pomóc.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu dostosowania się do Twoich preferencji oraz po to, aby zapewnić Ci wygodę przeglądania serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj ›