Artykul
CCIG

CSR – zachodnia fanaberia czy nowy kierunek?

CCIG

W dzisiejszych czasach zarówno klienci, jak i pracownicy wymagają od firmy czegoś więcej niż tylko atrakcyjnego produktu lub usługi. Zaczęto zwracać większą uwagę na wizerunek firmy, jej działania etyczne czy relację ze środowiskiem naturalnym, czyli właśnie na CSR. Często po porównaniu dwóch produktów wygrywa ten, którego producent włożył więcej wysiłku w to, aby jego produkt był bardziej przyjazny środowisku, czyli na przykład zredukował negatywny wpływ na środowisko czy zmniejszył objętość opakowania.

Bycie odpowiedzialnym społecznie nie oznacza jednak tylko spełniania przez organizacje czy firmy wymogów formalnych i prawnych, to również zwiększone inwestycje w zasoby ludzkie. I nie chodzi tutaj o świadczenia pozapłacowe, które są odrębnym obszarem. To między innymi pomoc w organizacji zbiórek krwi, wspieranie pasji i talentów pracowników, różnego rodzaju szkolenia czy kursy. Zasada działa podobnie jak w przypadku produktów – potencjalny pracownik wybierze firmę, która będzie wspierać go nie tylko w obowiązkach służbowych, ale również zapewni możliwość realizacji innych potrzeb.

Przykładem takich działań może być zbiórka krwi, która organizowana jest cyklicznie w jednej z największych firm oferujących usługi call center w Polsce, czyli Call Center Inter Galactica. Tylko w pierwszym kwartale tego roku współpracownikom firmy udało się zebrać prawie 80 litrów krwi. Firma wspiera akcję kontaktując się z centrami krwiodawstwa i krwiolecznictwa umożliwiając swoim współpracownikom oddanie krwi w szybki i łatwy sposób. – W każdym mieście, w którym znajduje się nasza lokalizacja staramy się, aby zespół z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa odwiedził nasz oddział lub postawił w pobliżu autobus, do którego w czasie przerwy, rano lub po południu mogą przyjść nasi współpracownicy i oddać krew. Na kilka dni przed planowaną akcją informujemy w naszych kanałach wewnętrznych jakie warunki należy spełnić, aby oddać krewa oraz w jakich godzinach będzie to możliwe. Zainteresowanie jest spore – mówi koordynatorka akcji Elżbieta Gładkowska.

 Mateusz Dziadek, Team Manager z Kielc w akcji krew
CSR – zachodnia fanaberia czy nowy kierunek?

Zbiórki dla schronisk, domów dziecka czy wspieranie różnego rodzaju fundacji to tylko nieliczne przykłady tego typu wsparcia, jakie prowadzą firmy. – Wsłuchujemy się w głos naszych współpracowników i staramy się wspierać akcje, w które sami chcą się angażować. Dlatego często wspieramy ich inicjatywy. Ale to nie wszystko. Pamiętając o tym, że ludzie są dla nas najważniejsi, w tym roku stworzyliśmy program Pasjonaci CCIG, w którym wspieramy pasje i talenty – dodaje Elżbieta Gładkowska. Właśnie zakończyła się pierwsza edycja tego programu, w której firma CCIG wesprze finansowo aż 7 swoich współpracowników. Będzie pomagać między innymi w wydaniu albumu fotograficznego, zakupie strojów sportowych, udziale w warsztatach gier strategicznych czy zawodach jeździeckich. Co ważne – w zgłoszeniu do programu uczestnicy podają konkretne cele i kwoty, jakie są potrzebne do rozwijania pasji, a firma w tym pomaga. – Niemal nie rozstaję się ze swoim aparatem. Dofinansowanie przeznaczę na zakup nowego obiektywu, aby robić jeszcze lepsze filmy – mówi Mateusz Dziadek, Team Manager z Kielc, który w ramach programu otrzymał dofinansowanie na nowy obiektyw.

Tego typu działania nie są widoczne tylko w branży telemarketingowej. To globalny trend, którego rozwój w Polsce nabiera tempa. Wcześniej CSR było określane jako “zachodnia fanaberia” lub “moda”. Eksperci podkreślają jednak, że docenienie roli społecznie odpowiedzialnego biznesu to kwestia niedalekiej przyszłości. Mimo zwiększonych nakładów finansowych, czasochłonnej organizacji akcji, a czasem nawet potrzebie podjęcia współpracy z dodatkowymi osobami, firmy, którym zależy nie mają problemu z taką inwestycją.

 Pomagaliśmy w Szlachetnej Paczce w każdym mieście, gdzie znajdują się lokalizacje CCIG
CSR – zachodnia fanaberia czy nowy kierunek?
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu dostosowania się do Twoich preferencji oraz po to, aby zapewnić Ci wygodę przeglądania serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj ›